Yaz Trendleri: Yazlık Örgü Terlikler

Kıyafetlerin tamamlayıcısı niteliğinde olan yazlık örgü terlikler her dönemde oldukça ilgi görmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde sıklıkla tercih edilen örgü terlikler şık görüntüleri ve rahatlıkları ile ön plana çıkmaktadır.

Yaz Trendleri: Yazlık Örgü Terlikler
20 Haziran 2022 Pazartesi 10:29 tarihinde eklendi.

Kıyafetlerin tamamlayıcısı niteliğinde olan yazlık örgü terlikler her dönemde oldukça ilgi görmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde sıklıkla tercih edilen örgü terlikler şık görüntüleri ve rahatlıkları ile ön plana çıkmaktadır. Örgü terliklerde kişisel isteğe bağlı olarak parmak arası modeller, burnu açık modeller veya sandalet modelleri tercih edilebilmektedir. Örgü terlikler kağıt ip ve rafya ip kullanılarak tasarlanabilmektedir. Yaz mevsiminin hissedilen sıcağını minimuma indirmesi ile örgü terlikler kişilere rahatlık ve konfor sağlamaktadır. Yazlık örgü terlikler hakkında bilinmesi gerekenleri hobitu kurucusu Erkan Tunçelli anlattı:
 

1. Yazlık Örgü Terlik Renkleri
 

Yazlık örgü terlikler birçok kıyafetin tamamlayıcısı durumunda olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir. Rafya ve kağıt ipten yapılan örgü terlikler her renkte tasarlanabilmektedir. Örgü terliklerin yapımında kullanılan rafya iplerin en sık tercih edilen renkleri arasında siyah, yeşil, kırmızı gri, turuncu ve beyaz olmaktadır. Bu renklerin yanı sıra metalik, neon ve gold rafya ipleri de piyasada rahatlıkla bulunabilmektedir. Örgü terlik yapımında kullanılan bir başka ip çeşidi ise kağıt ip olmaktadır. En sık tercih edilen kağıt ip renkleri beyaz, siyah, fuşya, turuncu, lacivert, lila, mor, mavi, sarı, pembe, sarı, yeşil, gri, kırmızı ve hasır rengidir. Ancak örgü terliklerde en çok kullanılan renk, kullanışlılığından dolayı hasır rengidir.
 

2. Yazlık Örgü Terlik Modelleri
 

Yazlık örgü terlikler kullanışlılığı ile serin tutma özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Örgü terlikler birçok farklı modelde tasarlanabilmektedir. Burnu açık modeller ve burnu kapalı modeller tercih edilebilirken aynı zamanda dolgu topuklu ve ince topuklu modeller de yapılabilmektedir. Birçok farklı ip rengi ile tasarlanabilen yazlık örgü terlikler, boncuk ve pul gibi ürünler kullanılarak kişiselleştirilebilmektedir. Özellikle yaz mevsiminde kıyafet kombinlerine uyumlu canlı renkler kullanılabilmektedir.
 

3. Yazlık Örgü Terlik Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

Günümüzde oldukça ilgi gören örgü terlik modelleri genellikle kağıt ip ve rafya ipten yapılmaktadır. Kağıt ipinin şık ve sade görüntüsü çok şık örgü terlik modelleri yapılmasına imkan vermektedir. Ancak kağıt ipler yıkanmaya karşı hassas oldukları için kağıt ipten yapılmış örgü terliklerin daha özenli kullanılması gerekmektedir. Örgü terliğin kalitesi, terliğin yapımında kullanılan kağıt ipin kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle kaliteli kağıt ipin kullanılması, örgü terliğin kullanım süresini olumlu anlamda etkilemektedir. Birçok el örgü ipi çamaşır makinesinde 30 dereceyi geçirmeden yıkanabilmektedir. Kağıt ipten yapılmış örme terlikler kullanılırken önerilere dikkat edilmesi, örgü terliklerin dayanıklılığını ve kullanım süresini arttırmaktadır.

 

Rafya iplerinin ise doğal rengi saman sarısı olmakla birlikte, piyasada farklı renklerde rafya ip bulmak mümkündür. Rafya ip ile örülen terlikler cilt ile uyumlu olduğu için alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermemektedir. Rafya ipinden yapılan örgü terlikler son derece dayanıklıdır. Yıpranmaya ve suya karşı dirençlidir. Ancak rafya ipinden yapılan örgü terliklerin de yüksek derecelerde yıkanmasından kaçınılması gerekmektedir. Düşük ısıda yapılan yıkamalar, ürünlerin kullanım süresini uzatmaktadır.