Bayramda şekere dikkat

11 ayın sultanı ramazan artık bitiyor ve önümüz bayram. Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmamızı nasıl dengeye sokmalıyız?

Bayramda şekere dikkat
14 Haziran 2018 Perşembe 09:03 tarihinde eklendi.
 
 
11 ayın sultanı ramazan artık bitiyor ve önümüz bayram. Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmamızı nasıl dengeye sokmalıyız? Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik; bayram günü kahvaltımızda mutlaka protein, karbonhidrat ve yağ bulunması gerektiğinin altını çizdi ve ekledi; "Sabahtan itibaren bol su tüketimi yapmalıyız. Ara öğünleri ise atlamamamız gerekiyor. Aralarda yiyeceğimiz meyve, kuruyemiş, süt ve süt ürünleri gün boyunca kan şekerimizin dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Tatlı tüketimi olacaksa tercihiniz hafif olan sütlü tatlılardan yana olmalıdır."
 
 
 
45 dakika tempolu yürüyüş yapın
 
 
 
Tatlı tükettiğimizde ise gün içerisinde yiyeceğimiz meyvenin sayısını azaltmamız gerektiği belirten Çelik; böylelikle kan şekerimizdeki ani dalgalanmaların önüne geçebileceğimizi vurguladı. Vücudumuzun adaptasyon sürecine yardımcı olabilmek için ikram edilen her şeyi kabul etmememiz gerekiyor. Gün içerisinde yediklerimizi dengeleyebilmek için de akşam hafif bir sebze yemeği ve yoğurt tüketebiliriz. Yapacağımız 45 dakikalık tempolu yürüyüşler de metabolizmamızı dengelememize yardımcı olacaktır.
 
 
 
Şeker hastalığı ameliyatla tedavi edilebilir
 
 
 
Şeker hastalarını ameliyatla tedavi ederek diyabetsiz bir yaşama kavuşturan Prof. Dr. Alper Çelik; ramazan ayı sonrasında dengeleme amaçlı uygulanacak bu sürecin her zaman yapılması gerektiğini de belirtti. Özellikle düzenli yapılacak egzersiz ile diyabete yakalanma riskinin azalacağını belirten Çelik; rafine gıdalardan da uzak durmamız gerektiğini söyledi.