İbn Haldun Üniversitesi birinci oldu

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu'nun (YÖK) yaptığı araştırmaya göre 'tam burslu' öğrenci sayısında İbn Haldun Üniversitesi Türkiye'deki tüm vakıf üniversiteleri arasında birinci sırada yer aldı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Recep Şentürk, “Amacımız en iyi öğrencileri, en başarılı ve iyi profesörlerle, bir araya getirmek ve onlara kaliteli eğitim vererek ileride ülkemize ve insanlığımıza hizmet edecek kişiler yetiştirmek” dedi.

İbn Haldun Üniversitesi birinci oldu
18 Mayıs 2018 Cuma 09:58 tarihinde eklendi, 2.629 kez okundu.
YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu'nun (YÖK)  yaptığı araştırmaya göre 'tam burslu' öğrenci sayısında İbn Haldun Üniversitesi Türkiye'deki tüm vakıf üniversiteleri arasında birinci sırada yer aldı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Recep Şentürk, “Amacımız en iyi öğrencileri, en başarılı ve iyi profesörlerle, bir araya getirmek ve onlara kaliteli eğitim vererek ileride ülkemize ve insanlığımıza hizmet edecek kişiler yetiştirmek” dedi.
 
"BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ ÜNİVERSİTEMİZE ÇEKMEYİ AMAÇLIYORUZ"
 
Üniversitede eğitim gören 150 öğrencinin de tam burslu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şentürk, "Bu tabi bizim vakıf üniversitesi olmamızın bir neticesi. Çünkü biz konuyao şekilde yaklaşıyor ve ticari bir amaç gütmüyoruz. Diğer bir amacımız da en başarılı öğrencileri üniversitemize çekmek. Bu da verdiğimiz burslarla mümkün. Bu düşüncelerden hareketle bütün öğrencilerimizi lisans seviyesinde, yüzde 100 burslu olarak aldık. Öğrencilerimiz sadece öğrenim ücretinden muafiyetle kalmıyor, başarı derecelerine göre nakdi burslar da alıyor.Lisans seviyesindekilere yemek ve yurt imkânı da sunuyoruz" diye konuştu.
 
 "YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİNİN YÜZDE 95'İ DE BURSLU"
 
Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de yüzde 95 oranında burslu olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şentürk, "Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yaptığı ilk sınavda üniversitemiz birçok bölümde Türkiye’deki yılların üniversiteleri ile rekabet eder oldu. Amacımız en iyi öğrencileri, en başarılı profesörlerle, en iyi hocalarla bir araya getirmek ve onlara çok kaliteli bir eğitim vererek ileride ülkemize ve insanlığımıza hizmet edecek kişiler yetiştirmek. Tabi bizim burs imkânlarımız sadece lisans öğrencileriyle sınırlı değil. Yüksek lisans ve doktora programlarımızdaki öğrencilerinde yüzde 95'i şu an burs alıyor" ifadelerini kullandı.
 
"EN İYİ İNGİLİZCE HAZIRLIK BİRİMİ BİZDE"
 
Üniversite İngilizce hazırlık biriminin şu anda Türkiye’nin en iyisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şentürk, "Sınıflarımız 10’ar kişiden oluşuyor. Tabi bu on kişilik sınıfta dil öğrenmek çok büyük bir avantaj. Diğer üniversitelerden farklı olarak biz İngilizce eğitimini beş kur olarak veriyoruz. Ve bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilerimize de o dilin konuşulduğu ülkede bir yaz geçirme imkanını sunuyoruz. Böylece İngilizceyi en güzel şekliyle öğrenmelerini sağlamayı hedefliyoruz" dedi.
 
"SLOGANIMIZ ÜÇ LİSAN BİR İNSAN"
 
İngilizcenin yanında Arapça eğitimine de önem verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Şentürk, “Üniversitemizde sadece İngilizceye değil Arapçaya da önem veriyoruz. Çünkü bizim sloganımız 'Üç lisan bir insan'. Dolayısıyla bizden mezun olan bütün öğrenciler hem Türkçeyi hem Arapçayı hem de İngilizceyi en güzel şekilde öğrenmiş olarak mezun olacak" şeklinde konuştu.
 
"ÜNİVERSİTENİN YÜZDE 37'Sİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR"
 
Üniversitede uluslararası öğrenci sayısının da hayli yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Şentürk, "Şu anda okulumuzun yüzde 37'siuluslararası öğrencilerden oluşuyor. Türk öğrencilerimize olduğu gibi onlara da, biraz daha kısıtlı olsa dahi, burs imkânı sunuyoruz. Sınıfın yarısınınuluslararası öğrenci olması, Türk öğrencilerimizin de konuşma pratiği yapma olanağını artırıyor” ifadelerini kullandı.
 
"YENİ DÖNEMDE YİNE TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİ YÜZDE 100 BURSLU OLARAK ALACAĞIZ"
 
Yeni dönemde tüm öğrencilerin yüzde 100 burslu olarak alınmaya devam edileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Recep Şentürk, "Lisans bölümlerini kazananlara bilgisayar hediye etmeye ve hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayanlara yurt dışında dil eğitimi görme imkânı sunmaya devam edeceğiz. Lisanstayeni olarak Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünü açıyoruz. Kontenjanlarımız son derece sınırlı, bu sene lisans kontenjanımız yine 150 olacak.Biz araştırma üniversitesi olduğumuz için yüksek lisans ve doktoraya ağırlık veriyoruz. 30'a yakın yüksek lisans bölümümüze şu anda da başvurular devam ediyor. Sonbahar itibariyle de 10 civarında doktora programımız açılmış olacak" dedi.
 
"'KALICI BAĞIŞ, ŞARTLI VAKIF' SİSTEMİNİ ÜNİVERSİTEYE GETİRİYORUZ"
 
Prof. Dr. Recep Şentürk, yüzde 100 burs imkânının finanse edilmesi için yeni bir model geliştirmek için başlatılan çalışmaların sonuna geldiklerini de belirterek, “Dünyanın önde gelen üniversiteleri öğrencilerini burslu olarak okutuyor ve öğrencilerinin büyük çoğunluğu yüksek lisans ve doktora öğrencisi, biz de aynı modeli burada uygulayacağız" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Şentürk, yeni finans modeline ilişkin şunları söyledi:
 
"Harvard, Yale, Stanford, Columbia gibi dünyanın önde gelen üniversitelerin finansman sistemlerinin şöyle bir özelliği var; öğrencilerden alınan eğitim ücretleri, bütçenin yüzde 5'ini en fazla yüzde 10'nunu teşkil ediyor. Geri kalan kısmını üniversiteler akarlardan karşılıyor. Biz de bu akar sistemini üniversitemize uygulamak istiyoruz. Bu sisteme 'kalıcı bağış, şartlı vakıf' adını veriyoruz. Üniversitemize bağış yapan insanlar isterlerse, bağışlarının kalıcı olmasını, vakıf şeklinde kullanılmasını şart koşabilir. Örneğin, 'ben size şu miktarda para veya gayrimenkulü bağışlıyorum ama buna dokunmayacaksınız, sadece bunun gelirini kullanacaksınız' şartını koşabilir. Bağış yapan kişi isterse şunu diyebilir ' ben yaptığım bağışla bir profesörün maaşının ödenmesini istiyorum'. Böyle olduğunda, o profesörün adıyla beraber maaşını aldığı mini vakfın sahibinin ismi de zikredilecek."
 
Prof. Dr. Şentürk, bu sistemin Osmanlı döneminde de başarıyla uygulandığını hatırlatarak, sistemin güncelleştirilmiş modelinin yeniden hayata geçirilmesi konusundaki çalışmalarında sona yaklaşıldığını da vurguladı.