"İşin ucu Büyükanıt'a ulaşacak"

Antalya'da "Her Taşın Altında 'The Cemaat' mi Var?" kitabına ilişkin söyleşiye katılan gazeteci Nazlı Ilıcak, Ergenekon'un bir numarası olarak Genelkurmay başkanlarını gösterirken, işin ucunun Yaşar Büyükanıt'a ulaşacağını ve oradan kurtulamayacağını söyledi.

İşin ucu Büyükanıta ulaşacak
19 Şubat 2012 Pazar 10:09 tarihinde eklendi, 1.571 kez okundu.

 

Antalya'da bu yıl ilki düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı kapsamında, Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi'nin (AKDİM) konuğu olarak, "Her Taşın Altında 'The Cemaat' mi Var?" isimli kitabın yazarı gazeteci Nazlı Ilıcak, Talya Convention Center'da söyleşiye katıldı.
 
Gazeteci Erkam Tufan Aytav ile birlikte söyleyişe katılan Ilıcak, cep telefonu ile salonu görüntüledikten sonra fotoğrafları Twitter hesabında paylaştı.
 
Söyleşiye Manavgat Kaymakamı Fatih Kocabaş, Konyaaltı Kaymakamı Bayram Aygün, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ve çok sayıda dinleyici katıldı.
 
Bu kitabı yazma nedeni olarak Ergenekon davasına ilişkin hep Gülen cemaatinin hedef alındığını gösteren Nazlı Ilıcak, katılımcıların sorularını yanıtladı. 
 
İlker Başbuğ'a olayların üstünü örtme suçlaması
 
Islak imza, internet siteleri, andıç ve darbe iddialarına ilişkin İlker Başbuğ'un yargılanmasını değerlendiren Nazlı Ilıcak, Başbuğ'un bu süreçte bir anlamda olayların üstünü örttüğünü söyledi.
 
Başından sonuna kadar AK Parti ve cemaatin hedef alındığını öne süren Nazlı Ilıcak, cemaate dokunanın yanmadığını, yananın cemaati mazeret olarak gösterdiğini söyledi. 
 
"Gülen dönerse provakasyonlar olabilir"
 
Fethullah Gülen'in geri dönüp dönmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Nazlı Ilıcak, Ergenekon ve benzer olayları kastederek şunları söyledi:
 
"Kendi morali de çok bozulabilir. Devamlı hedefte. Bu yüzden dönmediğini düşünüyorum. Çok daha büyük provakasyonlar tertip edebilirler."
 
Hala Ergenekon tertibinin gücünün diri olduğunu düşündüğünü ve MİT olayına ilişkin de şüphelerinin olduğunu dile getiren Ilıcak, gelmesini çok arzu ettiğini söyledi. 
 
28 Şubat dosyası açılacak 
 
"28 Şubat süreci Gülen cemaatini büyüttü mü?" yönünde gelen bir soruyu Nazlı Ilıcak, 28 Şubat'ın AK Parti'yi güçlendirdiğini, ama cemaatin esas itibariyle yaptığı hizmetlerle güçlendiğini söyledi.
 
Bu sürecin, kaset olaylarının çıkmasının hoca efendiye sempati duyan laik kesimle irtibatın kopmasına neden olduğunu da belirten Ilıcak, 28 Şubat dosyasının açılacağını ve bu konuda çalışmaların olduğunu da söyledi. 
 
Bir numara Genelkurmay başkanları
 
Ergenekon davasının üç yıldır sürdüğünü ve aslında çok uzun süre olmadığını belirten Nazlı Ilıcak, önümüzdeki üç yıl içinde Ergenekon davasının sonuçlanacağını belirtti.
 
Ergenekon'un bir numarasının sorulduğu Nazlı Ilıcak, "Değişen Genelkurmay başkanları gibi geliyor bana" diye cevap verdi.
 
Nazlı Ilıcak, buna neden olarak da Genelkurmay başkanlarının darbe geleneğinden gelerek birbirlerine aktardığını ve bir kinin hayatı ile sınırlı olmayan kurumsallaşmış bir yapı olduğunu ileri sürdü. 
 
"İşin ucu Büyükanıt'a ulaşacak"
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'la 27 Nisan e-muhtırası sonrasında Dolmabahçe Sarayı'nda yaptığı görüşmeye ilişkin korku ve tehdit olabileceği yönünde soru yöneltilen Nazlı Ilıcak, Dolmabahçe konuşmasından bir şey olmaz gibi geldiğini söyledi.
 
Burada tehditvari değil, "Bunlar senin arkadan da iş çeviriyorlar. Seni de fişliyorlar, seni de dinliyorlar, senin aleyhinde de propaganda yapıyorlar, sen kime dayanarak bu bildirileri yazıyorsun. Senin de arkan boş, senin de kuyunu kazıyorlar" biçiminde de bir uyarı olmuş olabileceğini söyledi.
 
Nazlı Ilıcak, işin ucunun Yaşar Büyükanıt'a da ulaşacağını belirterek, "O zaten oradan kurtulamayacak" dedi.
 
Darbe olabilir
 
TSK'da okutulan kitapların Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenmesi, Genelkurmay Başkanı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması gerektiğini belirten Nazlı Ilıcak, yapısal bir değişiklik olmadığı sürece de bugün olmasa bile yine darbe olabileceğini dile getirdi.