Kuyuya düşen porsuğu AKUT kurtardı

BODRUM'da su kuyusuna düşen porsuğu AKUT ekibi kurtarıp, yeniden doğal ortama bıraktı.

Kuyuya düşen porsuğu AKUT kurtardı
27 Mart 2015 Cuma 14:58 tarihinde eklendi, 3.157 kez okundu.
Çiftçi Mehmet Özsarı dün Gümüşlük Mahallesi'ndeki mandalina bahçesindeki 15 metre derinliğindeki su kuyusunun pompasının bulunduğu bölüme bir porsuğun düştüğünü fark etti. Özsarı,hayvan buradan çıkamayınca bugün Bodrum Belediyesi ve AKUT Bodrum ekibinden kurtarılması için yardım istedi. Dört kişilik AKUT Bodrum ekibi, kuyunun ağız kısmının 3 metre aşağısındaki su pompasının bulunduğu bölümde mahsur kalan hayvanının kurtarılması için operasyon başlattı. 
 
Önce ekipten Ulaş Akman, iple kuyuya inip, porsuğu fileli kepçe ile yakalamak istedi. Uzun süre kepçeye alınamayan porsuk AKUT ekibine zor anlar yaşattı. Yaklaşık 20 dakikalık bir çaba sonucu kepçeyle yakalanan porsuk, fileyi parçalayıp, kurtuldu. Bunun üzerine Akman, yaklaşık 17 kiloluk porsuğu yakalamak için çift kat yapılan ağ kullandı. 
 
Ağın içine girmesi sağlayan porsuk yakalanıp, halat yardımıyla yukarı çekildi. Bir süre sakinleşmesi beklenen porsuk, daha sonra doğal ortamına bırakıldı.
 
Bahçe sahibi Özsarı, porsuğu kurtaran AKUT ekibine teşekkür edip, "Bir gün önce porsuğu kuyuda fark ettim. Kuyunun duvarlarını eşeleyerek çıkmaya çalışmış ama başarılı olamamıştı. AKUT ekibi, 1 saatlik bir çaba sonucu hayvanı kurtardı. Porsuğun kuyunun suyla dolu bölümüne düşmemesi büyük şans" dedi.
 
AKUT Bodrum Üyesi Hatice Öztürk ise kuyuda mahsur kalan porsuğu kurtarırken vahşi bir hayvan olması nedeniyle zorlandıklarını vurgulayıp, "Operasyon başarıyla tamamlandı. Porsuk, kurtarılıp, doğal yaşamına dönmesi sağlandı" diye konuştu.