Ünlü doktorları şoke eden fotoğraf

İnternetten 90 TL’ye “şeyh-i şifa” adı altında sözde prostat tedavi eden bitkisel ilaç satanlar, “Doktorlar tavsiye ediyor” diyerek ürologların haberi olmadan fotoğraflarını kullanıp şifa arayan insanları kandırdı.

Ünlü doktorları şoke eden fotoğraf
27 Kasım 2017 Pazartesi 08:06 tarihinde eklendi, 1.658 kez okundu.
İnternetten bitkisel ürün satışı yapan bazı uyanıklar “şeyh-i şifa” adını verdikleri karışımla prostat tedavisi yaptıklarını iddia ediyor.
 
Ürünün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onaylı olduğunu öne süren satıcılar, “şeyh-i şifa seti”nin kutusunu 90 liradan satıyor. Karışımı pazarlayan kişiler, internet sitelerine, aralarında hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen’in de bulunduğu doktorların 6 yıl önce Üroonkoloji Kongresi’nde çekilmiş fotoğrafını “Doktorlar tarafından tavsiye ediliyor” başlığıyla koydu. Bunun üzerine doktorlar, fotoğrafın kaldırılması ve sitelerin kapatılması için dava açtı. Siteler mahkeme kararıyla kapatıldı, ancak kısa zamanda yerine yenileri açıldı.
Üroonkoloji Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Sözen, “Fotoğrafı görünce şok olduk. Birini kapattırıyoruz diğeri açılıyor. Dernek olarak kaç tane dilekçe verdik ama bunların önüne geçemedik. Bu ürünler insanların sağlığını riske atabilir. Prostat gibi önemli bir konuda hastaların başvurması gereken kişiler doktorlardır. Yasal tedbirlerin bir an önce alınması gerekiyor” diye konuştu.
 
SATICILARDAN TELEFONDA ŞOK SÖZLER
 
Söz konusu satıcılarla telefonda karışımı almak isteyen hasta gibi yapılan görüşmede ise karışımın 10 günde etkisini gösterdiğini söyleyen satıcı, ürünün hiçbir yan etkisinin bulunmadığını öne sürdü. Satıcılar, “Doktorların fotoğrafını gördüm, onlar da öneriyor mu bu karışımı?” sorusuna ise “Evet öneriyor” diye cevap verdi.

Habertürk