Wikipedia'da Garfield savaşı

1978 yılında bir çizgi roman karakteri olarak hayatımıza giren Garfield, kendisini internet ve sosyal medya tartışmalarının ortasında buldu.

Wikipediada Garfield savaşı
02 Mart 2017 Perşembe 20:23 tarihinde eklendi.
Uzun yıllar boyunca cinsiyetiyle ilgili bir tartışma yaşanmayan Garfield'ın, online ansiklopedi Wikipedia'da sayfasındaki cinsiyetinin "Erkek" yerine "Hiçbiri" olarak değiştirilmesi sonrası hararetli tartışmalar başladı.
Wikipedia kullanıcılarının 60 saat boyunca sürekli Garfield'ın cinsiyetini değiştirmesi üzerine sayfa "Düzenleme" seçeneğine kapatıldı.
 
Garfield'ın cinsiyeti, ilk olarak 2 yıl önce yaratıcısı Jim Davis'in verdiği bir röportaj sonrası tartışılmaya başlanmıştı. Davis, Garfield'ın evrensel bir figür olduğunu, erkek-kadın, genç-yaşlı olarak düşünülmemesi gerektiğini ve herhangi bir milliyete mensup olmadığını söylemişti.
 
24 Şubat tarihinde Virgil Texas isimli bir Twitter kullanıcısının Davis'in röportajından alıntı yaparak attığı tweet tartışmaları alevlendirdi. Garfield'ın cinsiyetinin olmadığını savunan Texas, Wikipedia'da "David “The Milk” Milkberg" ismiyle yaptığı güncelemenin de ekran görüntüsünü takipçileriyle paylaştı. 
 
Texas'ın paylaşımının ardından Garfield hayranlarının tepkisi gecikmedi. 
 
Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan ve farklı görüşlerdeki Wikipedia kullanıcıları, Garfield'ın cinsiyetini "Erkek" ve "Cinsiyetsiz" olarak art arda değiştirdi. 
 
Tartışmalar Twitter üzerinden de devam etti. 
 
Texas ile kendisine örneklerle Garfield'ın bir "erkek" olduğunu anlatmaya çalışan kullanıcılar arasında hararetli tartışmalar yaşandı.