Levent Kırca'nın yanında son nefesine kadar O vardı

İSTANBUL'da yaşamını yitiren ünlü tiyatro sanatçısı Levent kırca'nın 6 yıldır birlikte olduğu ve 'son eşim' diye nitelendirdiği Aslı Çetiner, DHA'ya yaptığı açıklamada Levent ırca ile çok güzel bir 6 yıl geçirdiklerini ve kendisinin adeta bir 'hayat okulu' olduğunu söyledi.

Levent Kırcanın yanında son nefesine kadar O vardı
12 Ekim 2015 Pazartesi 15:21 tarihinde eklendi, 6.459 kez okundu.
İSTANBUL'da yaşamını yitiren ünlü tiyatro sanatçısı Levent kırca'nın 6 yıldır birlikte olduğu ve 'son eşim' diye nitelendirdiği Aslı Çetiner, DHA'ya yaptığı açıklamada Levent Kırca ile çok güzel bir 6 yıl geçirdiklerini ve kendisinin adeta bir 'hayat okulu' olduğunu söyledi.
 
Aslı Çetiner, "Biz Levent ile 2007 yılında Reyting Kasabası filminde tanışmıştık. Ben de oyuncuydum, kendisi belediye başkanı rolündeydi... Bir sanatçı olarak halk onu çok seviyordu, huzura erdi. Türk halkına çok güzel bir farkındalık yaratacağı vasiyet yani mektup bıraktı. Çok üzgünüm" dedi.
 
HASTALIĞI SIRASINDA KENDİSİNİ BİR AN OLSUN YALNIZ BIRAKMADI
 
Levent Kırca, ölümünden bir süre önce Hürriyet Gazetesi'nden Ayşe Arman'a verdiği ve 13 Eylül'de yayınlanan röportajda birlikte yaşadığı merhum gazeteci Yılmaz Çetiner'in kızı Aslı Çetiner ile ilgili de konuşmuştu.
 
Eski eşi Oya Başar'ın "Levent'in başucundan ayrılmıyoruz" sözlerinin kendisine sorulması üzerine "Evet, dedi ama doğru değil. Ben Oya’yla çok uzun zamandır hiç karşılaşmadım, hiç görüşmedim" ifadelerini kullanmıştı.
 
Ayşe Arman'ın, Oya Başar'ın bu açıklamasının nedenini sorması üzerine Levent Kırca, "Bilmiyorum. Bir kötü niyeti yoktur. Ama söylediği doğru değil. Bu süreçte, oğlum Umut bir kaç kere kemoterapide yanımdaydı o kadar, onun dışında yanımda olan tek kişi Aslı. Başından beri. Nikahlı olmasak da 'Son eşim' dediğim Aslı varken ve inanılmaz bir emek sarf ederken, onu yok sayıp, 'İlk günden beri biz başındayız! Her gece onun yanındayız!' denmesi doğru değil. Bir de Aslı’ya haksızlık. Yoksa benim Oya’yla bir derdim yok. İki çocuğumun annesi, benim için üzülmüştür de fakat bir kere bile görüşmedik. O da muhtemelen gelmek isterdi ama geç haberi oldu. Gelmedi. Zaten Aslı benim başımda, benimle yeteri kadar ilgileniyor" demişti.
 
Ayşe Arman'ın "Ben de, 'Kimse hastalığımdan nemalanmasın!' dediğinizde sinir olmuştum size, 'insan iki çocuğunun anası ve eski karısı için böyle mi söyler' diye..." sözleri üzerine de Kırca, şu ifadeleri kullanmıştı:
 
"Ben Oya'yı kast etmedim. Ama herşey için koşturan kemoterapide el ele benimle oturan bütün sağlık işlerimi eline alan borçlarımı ödeyen kalan zamanımı benim için yaşanılır kılan bir kadını da kimseye ezdirmem. Tekrar ediyorum, Oya'yı çok uzun zamandır görmedim bile. Neden o lafı etti anlamadım. Ama onu da üzmek istemem. Yeteri kadar derdimiz var şu anda zaten."
 
Aslı Çetiner de verdiği bir röportajda Oya Başar'a saygısının sonsuz olduğunu belirterek " “15 yıl evli kalmış, iki çocuk yapmış, yıllarca sanat dünyasında birlikte üretmiş Levent Kırca ve Oya Başar birbirinden nasıl ayrı düşünülebilir. Ben klasik kadın kıskançlıkları yapacak biri değilim... Oya Başar’ı kıskanacak bir durum da yok ortada. Çocuklarıyla da çok iyi anlaşıyorum” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
 
HAYATI
 
Levent Kırca 1950'de Samsun'da doğdu. Komedyen, tiyatro sinema oyuncusu, Aydınlık Gazetesi yazarı ve Vatan Partisi'nin Merkez Yürütme Kurulu üyesi oldu. İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.
 
1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.
 
1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar'dan olan 4 çocuğu var. Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandı. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başladı, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürdü ve bitti. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yayın hayatına günlük gazete olarak devam eden Aydınlık Gazetesi'nin yazarı oldu. 1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015'te geri alındı. 2015 yılında karaciğer kanserine yakalanmıştı.

DHA